جهت  تغیر و محدود کردن راه و روش استفاده از کربن Tتکنولوژی می تواند کمک مفیدی باشد. اما اینکه چگونه و چقدر می تواند عمل کند، اساس تفکر در انرژی های قابل تجدید و ذخیره های انرژی از طریق پاکسازی co2  از جو زمین  است. با توجه به سودمند بودن برخی از آن ها، از عوارض خطرناک ببعضی دیگر نیز نباید غافل شد. سه ایده ای که باعث پیشرفت تکنولوژیهای زیستی شده اند از این قرارند.

جوهر خورشیدی

انرژی تولید شده توسط خورشید به رایگان  قابل دسترسی می باشد در حالیکه سلول های خورشیدی جهت ایجاد و تولید الکتریسیته  نسبتا گران قیمت هستند چون هزینه زیادی جهت تولید و ساخت آنها مصرف می شود. در حال حاضر کمپانی ای در کالیفرنیا ادعا می کند که این مانع را برطرف کرده و قادر است انرژی خورشیدی پاکیزه ای را به ارزانی الکتریسیته حاصل از سوخت ذغال سنگ های  تولید کند. سال گذشته    نانو سولار   – در Palo Alto در نزدیکی سانفرانسیسکو -شروع به تولید قطعات بسیار جدید خورشیدی کرد. قطعاتی بسیار نازک،  سبک و قابل انعطاف که از یک جوهر چاپ مخصوص که بر روی کاغذ آلومینیوم است، درست شده است.  در حال حاضر این شرکت  اقدام به ایجاد عواملی در کالیفرنیا و آلمان کرده است و به زودی یکی از بزرگ ترین تولید کننده های سلول های خورشیدی در جهان خواهد شد.   توجه به اینکه سرمایه گذاری بر روی این مسئله بسیار مطمئن نیست ولی(لاری پیج) Larry Page و(سرگی برین)   Sergei Brin  که از پایه گذاران(گوگل) google     هستند و علاقه مند به سرمایه گذاری بر روی انرژی های قابل تجدید شده اند و آمادگی خود برای سرمایه گذاری در این  تکنولوژی  اکه ارزانتر از ذغال سنگ می باشد، اعلام کرده اند.

 

 محصولات بتون

بتن رایجترین ماده ساختمان سازی در جهان ، باعث انتشار  8% از گاز دی اکسید کربن در جو  است. سیمان پورتلند که از حرارت دادن سنگ آهک و دیگر مواد معدنی در دمای بالای 1400 درجه سانتیگراد که ایجاد  می شود، نیم تن co2  به ازای تولید یک تن سیمان می کند،  در جو منتشر می شود.

بتن  ژئو پلیمر بعنوان ضد حریق در کشتی های مسافربری و ماشین های فورمول 1 استفاده می شود . این ماده ترکیبی از alkali(مواد قلیایی) با سیلیکاتها ( شامل سیلیکون و اکسیژن ) و آلومینیت ها  ( که شامل آلو مینیوم و اکسیژن) است  که هردو قابل بازیافت  از زباله های صنعتی هستند، در این واکنش شیمیایی که  پلی مریزاسیون  نام دارد، مولکول ها بدون آزاد کردن ملکول های  co2   در فضا به هم پیوند می خورند. محصول حاصل از این تکنولوژی در حال حاضر کاربردهای ساده تری مانند حصارهای باغ و … دارد. تا دوران آزمایشی  طولانی مدت خود را سپری کرده  و اطمینان حاصل شود که آیا این محصول پلیمر می تواند فشارهای شدید را تحمل  کند و دوام داشته باشد،  اگرچه در مدت کوتاهی در آزمایش موفق و سربلند بیرون آمده است.

 

دانش به کارگیری لجن

Isaac Berzin)       )  ایزاک برزین  که خود یک دانشمند موشک ساز است نظریه ساده ای  برای برگرداندن آلودگی از مخزن قدرت یک سوخت طبیعی دارد. او در موسسه تکنولوژی ماساچوست می باشد و نظریه اش این است که گازهایی که از مخازن تمیز می گذرند شامل روغن های غنی شده و مخصوص و جلبکهایی که بسیار سریع در آب رشد می کنند، می باشند. جلبکها با به سطح فرستادن آنها سریع رشد میکنند و با برداشت روزانه از آنها برای برداشت روزانه برای استخراج روغن جهت ذخیره سوخت بیولوژیکی به جریان می افتند . پسمانده آنها می تواند تولید اتانول برای سوخت طبیعی کرده و یا به عنوان غذای دام های روستائیان مورد استفاده قرار گیرد. این موارد حاکی از آن است که به کمک تکنولوژی می توان سوختی طبیعی که 33 مرتبه کمتر از دانه های روغنی ( کلم روغنی ) هستند را تولید کرد و با این روش تکنیکی همچنین می توان 40 درصد از گاز co2  متصاعد شده را  از 48 درصد اکسید نیتروژن حذف کرد البته از سوخت طبیعی این گازها دوباره آزاد می شوند که این روش یک تکنولوژی پاک کننده است و همچنین یک راه موثرتری برای کاهش خروج گازها بوسیله دوباره استفاده کردن از کربن و کاهش استفاده از سوخت فسیلی است. برای حذف کربن از جو زمین غیر از گرفتن و ذخیره سازی آن جایگزین دیگری نیست .

 

 درختان مصنوعی

پیتر رید (peter read) متخصص نیوزلندی  استفاده از گیاهان و درختان را جهت پاک کردن  co2   از جو پیشنهاد می کند . در مدت رشد وفعالیت، گیاهان گاز co2 را جذب می کنند و سپس آن را ذخیره کرده و با سوخت طبیعی و بیولوژیکی آن را به چرخه طبیعت بر می گردانند. قابل توجه است که  می توان گیاهان  را به عنوان مراکز مهم جذب و ذخیره  کربن دانست . پس آنها نقش مهمی در پاکسازی و سالم سازی هوا دارند.

کلوس لاکنر ( Klaus lackner) از دانشگاه کلمبیا در این زمینه طرح های گسترده تری ارائه داده  و درختان مصنوعی پیشرفته ای را که بسیار زیاد موثرتر و مفیدتر هستند را به وجود آورده است.

آنها دارای لایه جذب کننده ای می باشند که توانایی فیلترسازی و گرفتن گاز از هوا و آزاد سازی آن به شکل جریانی سالم و خاص از co2 را داراست. او هم اکنون در حال انجام این نوآوری می باشد که می تواند سالیانه 90.000 تن گاز را جذب کند.

مسئله در ایجاد تعادل بین تولید، جذب و ذخیره کربن در چرخه حیات است. چنانچه تولید co2  زیادتر شود با ذخیره سازی  آن در این روش، اتمسفر  از آلودگی نجات پیدا می کند.

ناما کته مهم استفاده نکردن از وسائلی است که تولید کربن زیاد می کنند مانند اگزوز ماشین ها و …

منتقدین بر این باورند که مصرف زیاد انرژی برای ساخت و اجرای درختان مصنوعی  خود باعث آزاد شدن گاز کربنیک زیادی می شود.

 

 غنی سازی دریاها و اقیانوس ها

در برخی از بخش های اقیانوس ها به علت کمبود آهن در آب رشد پلانکتون ها به تاخیر می افتد یا کلا متوقف می گردد. تجربیات نشان  داده است رشد آن ها با جذب کربن بیشتر می شود. برخی از دانشمندان و شرکت ها علاقه مند به باروری و تولید بیشتر آن ها هستند. قابل توجه است که پلانکتون ها پس از مرگشان کربن را به سمت کف اقیانوس ها حمل می کنند.

اما دانشمندان برجسته  که در زمینه علوم دریایی تخصص دارند با این نظر کاملا موافق نیستند آنها بر این عقیده هستند که ته نشین نشدن کربن و غوطه ور ماندنش در آب امکان پذیر است  و  خواستار هشداری برای این پروژه هستند چون آنها اظهار می دارند که اقیانوس ها ببا جذب کربن بیشتر از هوا، اسیدی می شوند. که این قضیه حیات اکوسیستم  اقیانوس ها را به خطر می اندازد.

 

چاههای لوله ای شکل

جیمز لاولوک  (James lovelock)پایه گذار تئوری Gaia  و کریس راپلی( chris rapley  )   مسئول موزه علوم لندن، باروری و تولید پلانکتون ها را با توجه بیشتری از طریق پروژه دیگری مطرح می کنند در این پروژه آن ها پیشنهاد قرار دادن ده ها هزار لوله بلند 100 متری در دریاها را می کنند،  حرکت  امواج  و قرار دادن  دریچه های یک طرفه در لوله ها  منجر به غنی شدن مواد غذایی مورد نیاز پلانکتون ها در قعر دریاها همانند سطح دریاها می شود. حداقل یک کمپانی بر روی این ایده مشغول به کار است. اما آن ها بیشتر تلاش می کند عنصر آهن را بدین روش در محل هایی که کمبود دارد ایجاد کند.  آن ها معتقدند  که آب های عمیق از co2 غنی است و به سطح آوردن آن امکان دارد کار درستی نباشد.