مهمترین موضوعی که نسل ما را درگیر خود کرده است و باعث شده که برای یادگیری و آموزش مفاهیم  محیط زیست تا حد امکان ارزش بیشتری قائل شویم، مسئله تغییرات آب و هوا می باشد. آموزش را می توان به عنوان کلید و راهنمایی جهت آگاهی، ایجاد تفکر، حرکت و خودجوشی افراد برای بسیاری کارها دانست.

قابل توجه است که حدود پایان سال 2007 من و چهار تن از دوستان برای یک مبارزه 2 ساله ای که از ابتدای سال 2008 شروع میشد، اقدام کردیم. البته، از اعضا فعال موسسه  Faltbiologerna    که البته بزرگترین ارگان داوطلبانه برای مطالعه و حفظ و نگهداری محیط زیست می باشد هستیم . این ارگان در سال 1947 تاسیس شده و تا امروز 2000 نفر عضو از سن 25- 7 سال از سرتاسر کشور دارد.

جهت برگزاری این کمپین ( اردوی مبارزاتی) 30 نفر از اعضا   Faltbiologerna  در مارچ 2008 به شهر مالمو سفر کردند. تا با استفاده از اموزش های مختلف به همراهی پژوهشگران بتوانند به درک روشنی از مسائل تغییرات آب و هوایی برسند، مثلا با اموزش های یکی از پژوهشگران دانشگاه محای مان به گونه ای عملی با تمرین و استفاده از جزئیلت و کشیدن نقشه و یادداشت مسائل و مشکلات و پیدا کردن راه حلهای آنها بر روی کاغذ بزرگ با تغییرات آب و هوایی آشنا شدیم …

با مشکل مرکزی تغییرات آب و هوایی شروع می شود و علت  x  باعث خروج co2  می شود. با این روش ما لیستی از منابعی که باعث علت  x  می شوند را بدست آوردیم از جمله سوخت سوختهای فسیلی ، جنگل زدایی . البته قابل ذکر است که از این سوختها برای وسایل نقلیه ، گرما و دیگر چیزها استفاده می کنیم و این روش است که به سادگی و مطالعه بر روی هدف، نوع زندگی، ارزش ها و رفتارها ما را در رسیدن به راهکارهای واقعی جهت کند کردن و کاهش روند تغییرات آب و هوایی کمک شایانی می کند .

مرحله بعدی فکر بر روی سیاست هایی که بر پایه آنچه که طرح کرده ایم می باشد. این عملیات طراحی ، عملیاتی که می توانند حدود مشاوران شهر درخواست کننده را برای سرمایه گذاری در زیر بنای  cycling برای انجام کمپین cycling  همسایه انجام دهند

در روز آخر سعی بر هماهنگ کردن ایده و نظریات خوب و کاربردی افراد متخصصی که با رهبری و هدایت فعالیت، سرمایه گذاری و برنامه ریزی را انجام می دهند، بود که در اینجا به چند تا از این ایده ها اشاره می شود.

جنبش بالون : ما از مردم خواستیم تا با  گاز کربنیک  بازدمشان بالونی را پر کنند و روی آن پیامی را برای مسئولین حکومت بنویسند، به عنوان مثال : خطوط هوایی محلی را ببندید … انرژی های جدیدی را جستجو کنید

مسابقه  دوچرخه سواری : دوچرخه سواران طی دو هفته در تابستان با دوچرخه سواری و خواندن آوازهایی مبنی بر استفاده از وسایل نقلیه دیگر برای پایین آوردن co2  منتشر شده در جو، از شهری به شهر دیگر در سوئد پیام رسانی کردند.

.غذای دوستانه – آب و هوا : تشویق رستوران ها و کافه تریاها ی مدارس برای تهیه غذا های تولید شده محلی و استفاده از سبزیجات

البته راهکارهای بسیاری وجود دارد. اما آیا کمپین ما می تواند بر روی فکر و زندگی روزمره عموم مردم تاثیری بگذارد ؟

کار سختی است ولی نشدنی نیست !!

اولین مرحله اطمینان ما از درک واقعی مردم و آگاهی آنان از مسئله می باشد، سپس ایشان حتی اگر مسئله سخت و بزرگ باشد خود اقدام به اصلاح عملکردشان می کنند.

ما می خواهیم با شرکت تک تک  افراد و اینکه در هر بخشی از اجتماع همه دست به دست هم بدهند قادر به انجام تغییرات واقعی می شوند سخن بگوییم و تلاشمان این است که با راههای جالب و سرگرم کننده به مردم نشان دهیم که کمک کردن به سیاره می تواند مثبت، سرگرم کننده و دلپذیر باشد.

 

 ترجمه: مینو هجرت    Translated by:  Minoo Hejra

منبع: مجله تانزا  resource: TUNZA magazine