اگر بدون آنكه قبلا” اسمي از لئوناردو دي كاپريو شنيده باشيد، به طور تصادفي …. او را ببينيد، بي شك تصور مي كنيد كه او يك حافظ محيط زيست است و نه يكي از معروف ترين ستاره هاي هاليوود. در صفحه نخست تار نمايش، به جاي تصاوير جذاب آخرين فيلم سينمائيش، عكسهايي از گلسنگهاي دريايي، جنگلهاي استوايي و يك گوريل مي بينيد. گوشه اي از تارنما از بازديد كنندگان درخواست مي كند كه وارد عمل شده و تعهدنامه عدم استفاده از پلاستيك را امضا كنند. در بخش ديگر تيزري خبري از پخش قيلم مستند بين المللي ” ساعت يازدهم” اطلاع مي دهد كه به موضوع تخريب هاي زيست محيطي ناشي از گرم شدن جهاني مي پردازد.

اگر فكر مي كنيد كه لئوناردو دي كاپريو تنها به خاطر بازيگري معروف شده است  تا حدي در اشتباه هستيد. با اينكه او فقط 33 سال سن دارد اما بيش از يك دهه در فعاليت هاي محيط زيستي حضور داشته است. او نخستين بار در سال 1993 با بازي در نقش يك پسر آتيستيك در فيلم “چه چيزي سيب گيلبرت را خورد”، توجه منتقدين را به خود جلب گرد و در 19 سالگي نامزدي اسكار را براي خود به همراه آورد. تنها سه سال بعد از اين نامزدي و در زماني كه مسائل محيط زيستي هنوز تيتر اول اخبار را به خود اختصاص نداده بودند، موسسه لئوناردو دي كاپريو را در جهت ترويج آگاهي عموم از زمينه هايي چون گرم شدن جهاني، انرژي های تجديد پذیر و حفاظت از تنوع زيستي، تأسيس كرد.

نقش هاي اول و عاشقانه او در فيلم هاي رومئو و ژوليت (1996) و تايتانيك (1997)، از لئوناردو يك چهره محبوب و بازيگر درجه يك ساخت. در سال هاي اخير نيز به خاطر بازي در نقش هايي چون هوارد هينور ميليونر در فيلم هوانورد (2004) و يك مزدور در فيلم الماس خونين (2006) كه نامزدي اسكار را براي بهنرين بازيگر برايش به ارمغان آوردند مورد ستايش قرار گرفته است. اما در تمامي اين سال ها، او تلاش هاي سبز خود را ادامه داده است. در سال 2000، رياست جشن روز زمين آمريكا را به عهده داشت و با رئيس جمهور وقت آمريكا، بيل كلينتون، در مورد سياستهاي محيط زيستي او و راه هاي تشويق مردم و شركت هاي آمريكايي در جهت استفاده در روش هاي سبز مصاحبه نمود. وي در سخنراني روز زمين گفت:”حرف زدن كافي است و اكنون بايستي طرفداري از محيط زيست را از سطح فلسفه يك اقليت عاشق به روشي خاص از زندگي به گونه اي تغيير دهيم كه به طور خودكار سياستهاي دولتي و استاندارد هاي معمول زندگي با محيط زيست تلفيق شدند. در حال حاضر ما خواسته يا نا خواسته، در حال ورود به يك قرن محيط زيستي هستيم .

لئوناردو در حركتي ديگر، پيشروی، روند استفاده از ماشينهاي هيربر پريوس ت(ماشین دوستدار محیط زیست) وسط ستارگان هاليوود شد. او در راستاي بالا بردن وجهه اين كار ، براي خود و چند تن از اعضاي خانواده اش اين خودرو را خريداري كرد و اظهار داشت كه اكنون ايالات متحده واجد تكنولوژي ساخت هر نوع ماشيني به تميزي، ارزاني و كارآيي پريوس است

علاقه او به محيط زيست ، نخستين بار با ديدن تلويزيون شروع شد: از طريق صفحه كوچك تلويزيون بود كه او زيبائي و شكنندگي زمين را در سنين نوجواني و در منطقه شهر نشين لوس آنجلس تجربه كرد.  او مي گويد: ” من از كودكی، فيلم هاي مستند در مورد جنگل هاي استوايي در برزيل را تماشا مي كردم. هرچه بيشتر بزرگ مي شدم، بيشتر در مورد اثرات اتخریبی نسان ها بر كره زمين مي آموختم و مي خواستم كه شخصا ” در اين ورد كاري انجام دهم. ”

 

او فيلم ” ساعت يازدهم ” را در جهت تشويق عوام  به حمايت از محيط زيست ، توليد و در نوشتن آن همكاري كرد. اين فيلم، سومين فيلم مستند محيط زيستي اوست. دو فيلم كوتاه قبلي او ، ” گرم شدن جهاني (2001) و سياره آبي (2004) ” ، براي تماشاچيان اينترنتي ساخته شده و در تارنماي او موجود است . در كمال تعجب لئوناردو ، تقاضاهاي بي شماري در مورد استفاده از فيلمش در مدارس سراسر جهان به سويش سرازير شد .

” ساعت يازدهم ” ، حقایق  ناراحت كننده، ساخت آل گور، با تکنیک بیشتری  به مسائل محيط زيست پرداخته است. او در اين فيلم با به تصوير كشاندن صحنه هايي دراماتيك از شگفتيهاي طبيعي جهان، سيلها و طوفانها، صنايع سنگين و غيره، سعي در رساندن پيام خود به مخاطبان دارد. سرعت فيلم زياد بوده و براي موسيقي متن از كار گروههايي چون ” سنگيرراس ” و ” كله پلي ” استفاده مي نمايد. اما اصل فيلم از مصاحبه با بيش از پنجاه متخصص مطرح از مجله فيزيكدان استيون هاوكينگ، برنده جايزه نوبل وانگاري ماتال، رئيس جمهور سابق شوروي ميخائيل گورباچف و مسئول راديو تلويزيوني، ديويد سوزوكي، تشكيل شده است. ديدگاه اين افراد در مورد تاريخچه رابطه انسان با زمين، وضعيت اقيانوس ها ، خاك و هوا و مشكلات سياسي ، اجتماعي و تكنولوژي كنوني و نيز اميد به آينده است. پيام اصلي فيلم اين است كه امروز ما مي دانيم كه محيط زيست يك منبع نامحدود نيست و اگر مي خواهيم در كره زمين باقي بمانيم ، بايستي اين طرز فكر را رواج دهيم . فيلم به انقراض سالانه 54000 گونه به دليل  نابودی اكوسيستم هاي زمين اشاره مي كند و هشدار مي دهد كه هوموساپينش – كه ما انسانها هستيم— نيز  از گونه هاي در معرض خطر است. اكنون ساعت يازدهم كره زمين و نيز انسانهاست . كره زمين تنها در صورتي به حيات خود به شكل فعلي ادامه مي دهد كه ما انسانها اقداماتي براي حفظ آن كنيم .

در همين راستا ، طرح ” عمليات ساعت يازدهم ” با هدف دخيل و فعال كردن جوانان در رهبري حركتهاي حفظ محيط زيستي ، در حال شكل گيري است . دي كاپريو مي گويد : ” ما امريكائيها بايستي در اين زمينه، يك الگو باشيم. ما از بزرگترين دموکراتیک ها در دنيا هستيم و نيز بزرگترين آلوده كننده جهان، اگر ما در راستاي حفظ زمين اقدامي انجام ندهيم ، چگونه مي توانيم از ديگران انتظار داشته باشيم ؟ ”

لئوناردو در حال حاضر مشغول تهيه يك برنامه تلويزيوني بنام ” شهرمحيط زيستي ” است كه بناي يك شهر تورنادو زده كانزاس را به روش سبز به تصوير مي كشد . او همزمان در چندين فيلم سينمائي نقش آفريني مي كند و از تارنماي اينترنتي خود به عنوان منبعي در جهت آموزش علوم استفاده مي كند . از بخشهاي جالب توجه تارنماي او ، كانالي اختصاصي در تارنماي ” you tube” است كه پخش فيلمهاي مستندي مي پردازد كه مردم عادي از كارهاي خود در جهت حفظ محيط زيست  تهيه كرده اند .

لئوناردو مي گويد : ” ما بايستي كار خود را از کودکان آغاز كنيم ، همانطور كه براي من چنين بود . نكته اميدواركننده اين كاراین است كه اين نسل مي تواند دنيا را كاملا ” عوض كند . ”

 

ترجمه: فائزه کوهستانی

Translated by: Faezeh Koohestani

منبع: مجله تانزا