اگر این درست است که همه چیز از دوران کودکی آغاز می‌شود  و اگر درست است که دریافت‌های دوران کودکی چنان محکم و پایدار درون ما حک شده است که حتی وقتی بزرگتر می‌شویم بدون اینکه به درستی آگاه و متوجه باشیم زیر نفود و تحت تاثیر تجربه‌ها و دریافت‌هایی قرار داریم که در زمان هایی درگذشته درون ما انباشته شده است- چه آنها را بشناسیم و چه نه- پس مضمون مطالب اراده شده در این مقاله  درخور توجه به نظر می‌رسد.
توانایی‌های فردی برای انعکاس و بازتاب واقعیت، مشروط و محدود است، و «این محدودیت فرد به واسطه‌ی منشاء انسانی اوست که بخشی از پیش شکل گرفته و بخشی پیوسته و مداوم در حال ساخته شدن است. به خاطر اهمیت آموزش و جذب و همگون‌سازی تجربه‌های اجتماعی در روند «تحول تکوین طبیعت به انسان» است که هماهنگی و معاشرت و ارتباط خود به خودی کودک با طبیعت به او اولین درس‌های «نیکی» و «زیبایی» را ارایه می‌کند و شخصیت او را شکل می دهد. ادامه مطلب

محاسبه کربن
شرایط محیط زیستی سریعتر از آنچه که انتظار می رفته در حال تغییر است. یکی از بزرگترین تغییرات ضخیم تر شدن لایه جوی دور زمین است که می توان گفت موثرترین عامل در این پدیده تولید بیشتر گازهای گلخانه ای توسط نسل بشر می باشد. هر چند وجود میزان مشخصی از این گازها در لایه جوی، برای گرم کردن و قابل سکونت نگاه داشتن زمین ضروری است و در غیر این صورت دمای هوای سطح زمین تقریبا 20 درجه سردتر خواهد بود، ولی با این وجود تولید بیش از حد گازهای گلخانه ای و ضخیم تر کردن لایه جوی از حد مورد نیاز به تدریج موجب افزایش غیر مطلوب دما خواهد شد.
در میان گازهای تولید شده توسط انسان، دی اکسید کربن اصلی ترین منبع گرمایش زمین به شمار می رود. برآوردهای انجام شده نشان می دهد که نزدیک به 70 درصد گرمایش زمین را نشر بیش از حد دی اکسید کربن باعث شده است. در طول هزاران سال میزان کربن موجود در جو تقریبا ثابت بوده است.

فن آوری- نبوغ، …
جهت  تغیر و محدود کردن راه و روش استفاده از کربن Tتکنولوژی می تواند کمک مفیدی باشد. اما اینکه چگونه و چقدر می تواند عمل کند، اساس تفکر در انرژی های قابل تجدید و ذخیره های انرژی از طریق پاکسازی co2  از جو زمین  است. با توجه به سودمند بودن برخی از آن ها، از عوارض خطرناک ببعضی دیگر نیز نباید غافل شد. سه ایده ای که باعث پیشرفت تکنولوژیهای زیستی شده اند از این قرارند.
انرژی تولید شده توسط خورشید به رایگان  قابل دسترسی می باشد در حالیکه سلول های خورشیدی جهت ایجاد و تولید الکتریسیته  نسبتا گران قیمت هستند چون هزینه زیادی جهت تولید و ساخت آنها مصرف می شود.
ادامه مطلب…

شرح یک کمپین برای تغییرات آب و هوا
مهمترین موضوعی که نسل ما را درگیر خود کرده است و باعث شده که برای یادگیری و آموزش مفاهیم محیط زیست تا حد امکان ارزش بیشتری قائل شویم، مسئله تغییرات آب و هوا می باشد. آموزش را می توان به عنوان کلید و راهنمایی جهت آگاهی، ایجاد تفکر، حرکت و خودجوشی افراد برای بسیاری کارها دانست.
قابل توجه است که حدود پایان سال 2007 من و چهار تن از دوستان برای یک مبارزه 2 ساله ای که از ابتدای سال 2008 شروع میشد، اقدام کردیم. البته، از اعضا فعال موسسه Faltbiologerna که البته بزرگترین ارگان داوطلبانه برای مطالعه و حفظ و نگهداری محیط زیست می باشد هستیم . این ارگان در سال 1947 تاسیس شده و تا امروز 2000 نفر عضو از سن 25- 7 سال از سرتاسر کشور دارد. 
برای اطلاعات بیشتر برروی ادامه مطلب کلیک کنید ….


روش تایتانیک
اگر بدون آنكه قبلا” اسمي از لئوناردو دي كاپريو شنيده باشيد، به طور تصادفي …. او را ببينيد، بي شك تصور مي كنيد كه او يك حافظ محيط زيست است و نه يكي از معروف ترين ستاره هاي هاليوود. در صفحه نخست تار نمايش، به جاي تصاوير جذاب آخرين فيلم سينمائيش، عكسهايي از گلسنگهاي دريايي، جنگلهاي استوايي و يك گوريل مي بينيد. گوشه اي از تارنما از بازديد كنندگان درخواست مي كند كه وارد عمل شده و تعهدنامه عدم استفاده از پلاستيك را امضا كنند. در بخش ديگر تيزري خبري از پخش قيلم مستند بين المللي ” ساعت يازدهم” اطلاع مي دهد كه به موضوع تخريب هاي زيست محيطي ناشي از گرم شدن جهاني مي پردازد.
برای اطلاعات بیشتر برروی ادامه مطلب کلیک کنید ….


شهر سبز
شهري را تصور كنيد كنيد كه توليد كربن در ان صفر است . و تمام انر‍‍‍‍‍‍ژي آن با تابستان 50 درجه سانتيگراد توسط خورشيد باد و بازيافت زباله هاي آن تامين مي شود.
خيابان هاي خالي از ماشين اين شهر سايه بان دار شده است و جمعيت 50 هزار نفري اين شهر با سيستم ريلي نوري يا ماشين هاي شخصي بدون راننده سريع كه هيچ كدام co2 توليد نمي كنند به سر كار مي روند.به جاي سيستم هاي تهويه ي هواي مصرف كننده ي انرژي ساختمان ها كه همه كمتر از 5 طبقه مي باشند توسط برجهايي كه نسيم و باد را جمع آوري و حرارت را دفع مي كنند خنك مي شوند. 99 درصد زباله هاي شهر براي توليد انرژي وكمپوست مورداستفاده قرار می گیرند. در همين حال آب مصرفي شهر با انرژي خورشيد تصفيه مي شود و تمامي آلودگي هاي آن بازيافت مي شود.
برای اطلاعات بیشتر برروی ادامه مطلب کلیک کنید ….


7 گام برای سبز کردن مدرسه تان
1-تشکیل یک گروه سبز یا کمیته اکولوژیک
تیم سبز می تواند یک هسته مرکزی برای راهبری و سازماندهی فعالیت های زیست محیطی در مدرسه باشد. اعضای این تیم می تواند شامل دانش آموزان، معلمان، سرایه داران، تسهیل گران، والدین و اعضای هیأت مدیره باشند. تیم سیز یک گروه دموکراتیک در مدرسه بوده و باید توسط خود دانش آموزان سازماندهی و راهبری شود. 
با توجه به مقطع سنی دانش اموزان، می توانند کمیته های تخصصی تشکیل داده و در آن عضو شوند. آن ها می توانند به مسوولین مدرسه طرح هایی برای تحولات زیست محیطی در مدرسه ارائه کرده و ارتباطات و فعالیت ها را در جامعه مدرسه تسهیل کنند. 
برای اطلاعات بیشتر برروی ادامه مطلب کلیک کنید ….