agenda 21

بازی ماروپله

ماروپله زیست محیطی با هدف آموزش مفاهیم محیط زیست و حفاظت از آن به ویژه راه کارهای عملی برای مقابله با گرم شدن کره زمین تدوین و طراحی شده است .

کارهایی که برای حفاظت از محیط زیست است در پایین پله و کارهای تخریب کننده طبیعت در نیش مار قرار داده شده است .

بازیکن ها ضمن بازی، در هیجان بالا رفتن از پله و پایین آمدن از نیش مار ، آموزش می بینند.

دانلود فایل PDF


کودک و طبیعت

اگر این درست است که همه چیز از دوران کودکی آغاز می‌شود  و اگر درست است که دریافت‌های دوران کودکی چنان محکم و پایدار درون ما حک شده است که حتی وقتی بزرگتر می‌شویم بدون اینکه به درستی آگاه و متوجه باشیم زیر نفود و تحت تاثیر تجربه‌ها و دریافت‌هایی قرار داریم که در زمان هایی درگذشته درون ما انباشته شده است- چه آنها را بشناسیم و چه نه- پس مضمون مطالب اراده شده در این مقاله  درخور توجه به نظر می‌رسد.ادامه مطلب


محاسبه کربن

شرایط محیط زیستی سریعتر از آنچه که انتظار می رفته در حال تغییر است. یکی از بزرگترین تغییرات ضخیم تر شدن لایه جوی دور زمین است که می توان گفت موثرترین عامل در این پدیده تولید بیشتر گازهای گلخانه ای توسط نسل بشر می باشد. هر چند وجود میزان مشخصی از این گازها در لایه جوی، برای گرم کردن و قابل سکونت نگاه داشتن زمین ضروری است و در غیر این صورت دمای هوای سطح زمین تقریبا 20 درجه سردتر خواهد بود….

ادامه مطلب…

فن آوری و نبوغ

جهت  تغیر و محدود کردن راه و روش استفاده از کربن Tتکنولوژی می تواند کمک مفیدی باشد. اما اینکه چگونه و چقدر می تواند عمل کند، اساس تفکر در انرژی های قابل تجدید و ذخیره های انرژی از طریق پاکسازی co2  از جو زمین  است. با توجه به سودمند بودن برخی از آن ها، از عوارض خطرناک ببعضی دیگر نیز نباید غافل شد. سه ایده ای که باعث پیشرفت تکنولوژیهای زیستی شده اند از این قرارند.

ادامه مطلب…


 

شهر سبز
شهري را تصور كنيد كنيد كه توليد كربن در ان صفر است . و تمام انر‍‍‍‍‍‍ژي آن با تابستان 50 درجه سانتيگراد توسط خورشيد باد و بازيافت زباله هاي آن تامين مي شود.
خيابان هاي خالي از ماشين اين شهر سايه بان دار شده است و جمعيت 50 هزار نفري اين شهر با سيستم ريلي نوري يا ماشين هاي شخصي بدون راننده سريع كه..
ادامه مطلب …
روش تایتانیک
اگر بدون آنكه قبلا” اسمي از لئوناردو دي كاپريو شنيده باشيد، به طور تصادفي …. او را ببينيد، بي شك تصور مي كنيد كه او يك حافظ محيط زيست است و نه يكي از معروف ترين ستاره هاي هاليوود. در صفحه نخست تار نمايش، به جاي تصاوير جذاب آخرين فيلم سينمائيش، عكسهايي از گلسنگهاي دريايي، جنگلهاي استوايي و يك گوريل مي بينيد. گوشه اي از تارنما از بازديد كنندگان درخواست مي كند كه وارد عمل شده و تعهدنامه عدم استفاده از پلاستيك را امضا كنند. در بخش ديگر تيزري خبري از پخش قيلم مستند بين المللي ” ساعت يازدهم” اطلاع مي دهد كه به موضوع تخريب هاي زيست محيطي ناشي از گرم شدن جهاني مي پردازد.

ادامه مطلب …